Poleć znajomym

Nalewka aptekarska (cytrynowa)

Jak zbierać punkty?

Autor: (16228 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Kuchenna szkoła przetrwania

Przyznam szczerze, że po przejrzeniu listy składników, dość sceptycznie podchodziłam do tej receptury. Perspektywa kilkutygodniowego hodowania twarogu i cytryn, w słoiku ze spirytusem, nie była zachęcająca. ;) Jednak ponieważ moja rola (prawowity autor, w tle jednego ze zdjęć :)) ograniczyła się do zakupu cytryn, a potem już degustacji i fotografowania efektów, nie wnosiłam sprzeciwów. I całe szczęście, bo to naprawdę działa! :)

Składniki

 • źródło przepisu: www.wielkiezarcie.com
 • -
 • * kilogram cytryn
 • * kilogram cukru
 • * litr spirytusu
 • * litr mleka

Sposób przygotowania

 1. Cytryny, za wyjątkiem dwóch sztuk - z najładniejszą skórką, dokładnie obrać ze skórki. Należy usunąć całą białą część skórki - albedo - jeśli zostanie go zbyt dużo, nalewka będzie gorzka. Następnie pokroić cytryny na plasterki, pozbawić pestek i wrzucić do słoja (lub innego szczelnie zamykanego pojemnika o pojemności około 4 litrów).

 2. Dwie cytryny sparzyć i cienko obrać ze skórki (np. obierakiem do warzyw) - skórki wrzucić do słoja, a cytryny także obrać z albedo, pokroić i dodać do pozostałych.

 3. Dosypać cukier i wstrząsnąć, żeby cukier zrobił się wilgotny od soku. Następnie dodać spirytus. Wymieszać, żeby spirytus dotarł do całego cukru i zwilżył wszystkie cytryny. Dolać do całości mleko. Wstrząsnąć.

 4. Zamknąć szczelnie i pozostawić na około 6 tygodni w ciemnym miejscu - co jakiś czas wstrząsać.

 5. Nalewka nadaje się do filtrowania, gdy minie określony czas i pomiędzy warstwami ściętego mleka pojawi się klarowna, przeźroczysta, żółtawa ciecz.

 6. Do docelowej butelki na nalewkę włożyć lejek, do lejka filtr do kawy i stopniowo wlewać mieszaninę. Przykryć pokrywką i czekać, aż się przesączy. Po przefiltrowaniu jest gotowa do picia (choć podobno warto dać jej poleżakować przez kilka miesięcy - nie testowaliśmy ;)). Najlepsza dobrze zmrożona.

 7. //Przefiltrowanie wymaga trochę czasu i cierpliwości, w praktyce co około 100 ml, trzeba było zmieniać filtr na nowy. Ale zdecydowanie warto! :)

 8. Na zdrowie!

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.